Pražská zoo se chce pokusit o další světový úspěch v chovu. Tentokrát se jedná o odchov hyeny čabrakové. V podmínkách zajetí se tato zvířata převážně nerozmnožují. Když už se podaří, aby měla mláďata, neumí se o ně většinou matka starat a musejí být odchována uměle. Zoo Praha si tedy dala mimořádně náročný cíl. Podaří se jí ho dosáhnout?
Dospělá hyena čabraková, ke které upínají své naděje v pražské zoo, pochází z Jihoafrické republiky. Jmenuje se Afričanka. Do Zoo Praha se dostala poprvé v roce 2008. Za rok se ale vydala na cestu znovu, tentokrát do britského Port Lympne. Účelem její cesty bylo, aby se ve velké Británii pokusila rozmnožit a odchovat mláďata. Nejistého cíle se podařilo dosáhnout. Nyní se Afričanka zabydluje ve svém výběhu nedaleko Údolí slonů.
„Podařilo se a Afričanka se skutečně rozmnožila. Stala se druhou samicí mimo Afriku, které se podařilo samostatně odchovat své potomky,“ nadšeně komentuje Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha.
Tina Turner pražské zoo
Afričanka se do pražské zoo vrátila nedávno a její chovatelé by rádi zopakovali úspěch s odchováním mláďat i tady. Hyena čabraková má velmi zajímavé vzezření. Někomu může její „účes“ připomínat Tinu Turner. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vesele dodává: „Staronová obyvatelka pražské zoo se zatím pozvolna seznamuje s prostorným výběhem i zázemím expozice. Svým vzezřením připomíná Tinu Turner v té nejlepší formě. Rozevlátý účes mají úplně stejný; a té energie! Už se nemůžu dočkat jejího comebacku!“
Afričanka a Pláša
Zoo Praha se na návrat Afričanky pečlivě připravila. V podmínkách umělého chovu bývá velkým problémem hyeny čabrakové spárovat s vhodným partnerem. V Praze už na Afričanku čekal Pláša. Je to sameček z volné přírody, tak jako původně i Afričanka. Doufejme, že ti dva v sobě najdou zalíbení a že Afričanka přispěje k obnově světově proslulého chovu hyen čabrakových v Praze. Prostě jí i Plášovi držme palce!
Tradice začala v roce 1967
S chovem hyen čabrakových začala v roce 1967. První mláďata se podařilo odchovat 5 let poté. Musela ale být odchována uměle, jak je to u hyen čabrakových v zajetí obvyklé. Světovým unikátem jsou pražské přirozené odchovy z konce minulého století. Bez nadsázky lze Zoo Praha charakterizovat jako nejtradičnějšího chovatele hyen čabrakových v Evropě.
Co je vlastně zač ta hyena čabraková?
Je to typická obyvatelka suchých oblastí jihozápadní Afriky. Ve volné přírodě žije v rodinných klanech, které sestávají z matky a mláďat. Dospělí samci vedou samotářský život.
Hyeny čabrakové patří mezi mrchožrouty. V přírodě mají velmi důležitou roli, která by se dala označit jako „zdravotní policie“.
Čelisti hyen čabrakových se vyznačují mimořádnou silou, což jim umožňuje bez problémů rozdrtit i velmi silné kosti velkých zvířat. Trávící systém hyen dovoluje tyto kosti beze zbytku strávit.
Chov hyen čabrakových v zajetí je velmi náročný, a proto je spíše raritou, než samozřejmostí. A odchov mláďat je velkým chovatelským úspěchem.
Foto a logo: Zoo Praha, Tomáš Adamec, Wikipedie
pchj
|